Category Archives: Inne

Ogólne informacje o oknach.

Oddziaływanie stolarki okiennej na architekturę budynku. Jak wyglądało to wcześniej?

Dźwiękoszczelne okna oferują przesuwane szklane drzwi w odcieniu białym, aluminiowym i brązowym, ale dostępne są także inne niestandardowe kolory.

Wpływ okien na architekturę mieszkania. Jak wyglądało to wcześniej? 

Architektura Rzymu na przestrzeni wieków znacznie się rozwinęła od architektury dawnego Rzymu do włoskiej architektury nowoczesnej oraz współczesnej. Rzym był kiedyś podstawowym jądrem architektury klasycznej na całym globie, upowszechniając nowe formy, takie jak łuk, kopuła i sklepienie. Styl romański w XI, XII i XIII wieku był również szeroko używany w architekturze rzymskiej, a następnie miasto stało się jednym z głównych ośrodków architektury renesansowej jak również barokowej. Pejzaż Rzymu jest także szeroko neoklasyczny.

W czasach Republiki Rzymskiej przewaga rzymskich budynków była zbudowana z betonu i cegieł, ale od około 100 rpne i Cesarstwa Rzymskiego marmur a także złoto były szerzej wykorzystywane jako motywy dekoracyjne w architekturze Rzymu, zwłaszcza w świątyniach, pałacach, forach jak również budynki użyteczności publicznej ogółem. Większość budowli, podobnie jak w klasycznych Atenach, miała kariatydy i atłasy podtrzymujące balkony tudzież konstrukcje, reprezentujące przeważnie stojące kobiety lub muskularnych mężczyzn. Kariatydy znalezione w dawnej architekturze rzymskiej były przede wszystkim kopiami greckich, podobnie jak na Forum Augusta. 

Świątynie rzymskie były przeważnie budowane na wysokim podium. Mieli portyk i trójkątny fronton nad kolumnami. Rzymianie korzystali szczególnie z greckich klasycznych porządków, ale również stworzyli nowy wzorzec złożony, który został użyty w Łuku Tytusa. Kopuły, sklepienia, aediculae  i kasetony były również popularnymi elementami architektury klasycznej i cesarskiej. Koloseum jest najbardziej popularnym przykładem dawnej architektury rzymskiej, lecz również Forum Romanum, Domus Aurea, Panteon, Kolumna Trajana, Rynek Trajana, Katakumby, Circus Maximus, Termy Karakalli, Castel Sant’Angelo, Mauzoleum Augusta, Ara Pacis, Łuk Konstantyna, Piramida Cestiusa i Bocca della Verità to popularne zabytki starożytne.

Porównaj ceny okien – http://twoje-okna.com/