Okna z potrójnymi szybami charakteryzują się bardzo wysoką izolacyjnością statyczną oraz termiczną dzięki podkładkom i konstrukcji dużo komorowej.
Cegła jest materiałem budowlanym wykorzystywanym do budowy ścian, chodników oraz pozostałych elementów w konstrukcji murowanej. Tradycyjnie określenie „cegła” odnosi się do jednostki złożonej z gliny, lecz aktualnie jest stosowany do oznaczania prostokątnych jednostek wykonanych z ziemi posiadającej glinę, piasek jak również wapno tudzież materiałów betonowych. Cegły da się łączyć ze sobą za pomocą zaprawy, klejów lub blokując je. Cegły są produkowane w wielu klasach, typach, materiałach i rozmiarach, które różnią się w zależności od regionu a także okresu, oraz są wytwarzane w liczbach hurtowych. Dwie podstawowe kategorie cegieł to cegły wypalone i niewypalone.
Blok jest terminem odnoszącym się do prostokątnej jednostki budowlanej zbudowanej ze zbliżonych materiałów, ale zwykle jest większy niż cegła. Lekkie cegły (zwane również lekkimi blokami) są wykonane z kruszywa z ekspandowanej gliny.
Wypalone cegły są jednym z najwytrzymalszych i najsilniejszych surowców budowlanych, czasem określanych jako sztucznym kamieniem, oraz są używane od około 4000 rpne Cegły suszone na powietrzu, znane także jako cegły mułowe, mają historię starszą niż cegły wypalane i mają dodatkowy składnik łącznika mechanicznego, takiego jak słoma.
Montowanie okien w budynku z cegieł. Jak zrobić to dobrze? Sprawdź.
Cegły układa się w warstwy a także liczne wzory zwane wiązaniami, zwanymi łącznie cegłami, oraz można je układać w różnego rodzaju zaprawie, aby spajać cegły razem, tworząc wytrzymałą strukturę.
Najwcześniejszymi cegłami były suszone cegły, co oznacza, że uformowano je z gliniastej ziemi tudzież błota następnie suszono (zwykle na słońcu), dopóki nie były wystarczająco mocne do użycia. Najstarsze znane cegły, pierwotnie wykonane z ukształtowanego mułu jak również datowane przed 7500 rpne, odkryto w Tell Aswad, w obszarze górnego Tygrysu i w południowo-wschodniej Anatolii, niedaleko Diyarbakiru. Mieszkańcy Mehrgarh z Azji Południowej także budowali oraz mieszkali w suszonych powietrzem domach z cegły mułowej w latach 7000–3300 pne Inne nowsze ustalenia, datowane na lata 7 000–6 395 pne, pochodzą z Jerycha, Katalonii Hüyük, starożytnej egipskiej fortecy Buhen oraz starożytnych miast doliny Indusu Mohenjo-daro, Harappa [5] i Mehrgarh [6]. Cegła ceramiczna albo wypalana była używana już w 3000 rpne we wczesnych miastach Doliny Indusu, takich jak Kalibangan. [7]